piątek, 17 grudnia 2010

W Świecie Kolekcjonerów Samochodów

        Jednym z wielu elementów decydujących o tym czy pojazd spełnia kryteria pojazdu kolekcjonerskiego w Urzędzie Celnym jest cecha aby "pojazd był przedmiotem specjalnych transakcji...". Pomijając fakt, iż Nota wyjaśniająca do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich wyraźnie mówi o tym, że dodatkowe cechy (między innymi wyżej wymieniona) muszą być spełnione w momencie niespełnienia głównego założenia, tzn:
  • zachowany oryginalny stan bez znacznych zmian konstrukcyjnych,
  • co najmniej 30-letnie "oraz"
  • modelu lub typu, który nie jest już produkowany "."

        Urzędy Celne notorycznie jednak źle interpretują własne ustawy. Oczywiście również znajduję się w tej sytuacji, w której mój pojazd musi spełniać wszystkie wytyczne. Samochód spełnia główne założenia lecz według urzędników muszą zostać spełnione także cechy dodatkowe włącznie z tymi, na które nie otrzymałem od nich interpretacji prawnej. Chodzi tu o pojęcia: "stosunkowo rzadki", "posiadają znaczną wartość" oraz kim są "uznani eksperci" gdyż Urząd Celny nie akceptuje dokumentów urzędowych, tj. Rzeczoznawcy Samochodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

        Zmierzając jednak do sedna sprawy... Na wstępie poruszyłem temat warunku aby "pojazd był przedmiotem specjalnych transakcji...". Celnicy nie są przychylni aby pozytywnie rozpatrywać pojazdy, które zostały zakupione na eBay. No cóż żyjemy w Polsce :)
        Poniżej umieściłem linki do bardzo ciekawego programu, w którym główny bohater dzieli się z widzami swoją pasją. Odszukuje ciekawe oldtimery, przeprowadza w nich prace renowacyjne i odsprzedaje dalej innym kolekcjonerom na aukcjach bądź za pomocą internetu. Jak widać w linku do części 3 kolekcjonerzy pojazdów zabytkowych w Stanach mogą korzystać z eBay :)

Kolekcjoner Wayne Carini za "kółkiem".

Chasing Classic Cars - część 1/3
Chasing Classic Cars - część 2/3 
Chasing Classic Cars - część 3/3  

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi odcinkami tego wciągającego serialu :)  

...oraz pozostawiania poniżej swoich uwag ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz